Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwyczajową premię nie tak łatwo wycofać

20 czerwca 2024 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Obowiązujący w zakładzie pracy utrwalony zwyczaj może stanowić źródło uprawnień pracowniczych, a w konsekwencji stanowić podstawę roszczeń zatrudnionych osób.

W prawie pracy mamy bogaty zestaw źródeł prawa. Obejmuje on nie tylko ustawy i rozporządzenia, ale też układy zbiorowe pracy, regulaminy pracy czy regulaminy wynagradzania. Jakby tego było mało, w orzecznictwie przyjmuje się, że również zwyczaj może stanowić źródło uprawnień pracowników, zwłaszcza gdy przewiduje korzystniejsze dla nich rozwiązania w stosunku do regulacji prawa pracy.

Stwierdzenie to znajduje oparcie w stosowanych posiłkowo regulacjach kodeksu cywilnego. Wszak umowa o pracę, tak jak każda czynność prawna, wywołuje skutki nie tylko w niej wyrażone, lecz także te, które wynikają z ustawy, z zasad współżycia społecznego i z ustalonych zwyczajów (art. 56 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Ponadto, według art. 354 k.c. stosowanego również do stosunków pracowniczych z mocy odesłania z art. 300 k.p. – pracodawca, jako dłużnik, powinien wykonać zobowiązanie zgodnie z jego treścią i w sposób odpowiadający jego celowi społeczno-gospodarczemu oraz zasadom współżycia społecznego, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12903

Wydanie: 12903

Spis treści
Zamów abonament